Dokument elektroniczny – e-dokument

dokument_elektronicznyWedług prawa obowiązującego na terenie rzeczpospolitej polskiej, jest to zbiór danych uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej, zapisany na informatycznym nośniku danych.

 

Ustawy z dnia 17 luty 2005 rok – o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, informuje nas dokładnie jakie warunki powinien spełniać dokument elektroniczny aby był zgodny z obowiązującym prawem. Czyli powinien być przede wszystkim jakimś zbiorem danych, stanowić odrębną całość znaczeniową, mieć określoną wewnętrzną strukturę i ma być zapisanym na jakimkolwiek nośniku do przenoszenia informatycznych danych.

Warto może przypomnieć czym dokładnie według polskich przepisów jest nośnik danych. Według art. 3 pkt 1 ustawy z 17 lutego 2005, jest to urządzenie, na którym można zapisać, przechować i odczytać dane w postaci cyfrowej lub analogowej. Czyli zarówno może to być karta pamięć, pendrive, płyta CD czy nawet kaseta VHS. Co powinno w takim razie znajdować się na informatycznym nośniku danych według ustawy? Wnioskując z przepisu, można powiedzieć iż dokument elektroniczny to informacja, składająca się na plik komputerowy zapisany za pomocą jakiegoś dowolnego oprogramowania komputerowego w którym można edytować np. obraz, dźwięk czy tekst oraz istnieje późniejsza możliwość odczytania go za pomocą dowolnego programu komputerowego.

Do e-dokumentu odnosi się bardzo duża ilość przepisów wydanych przez ustawodawcę. Jednym z takich istotnych rozporządzeń na którą warto zwrócić uwagę, jest ustawa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 października 2006 roku, w sprawie niezbędnych części struktury dokumentów elektronicznych. Ustawa dokładnie określa rodzaje meta danych, jakie ma spełniać elektroniczny dokument, czyli powinien: określać twórcę, typ, relację, identyfikator, odbiorcę, dostęp, tytuł, format oraz datę. Rozporządzenie również informuje nas co do przesyłu formatu dokumentu elektronicznego.  E-dokumenty trzeba przesyłać w formacie „XML” (ang. Extensible Markup Language), ponieważ jest to format pliku, który daje możliwość zdefiniowania języków znaczeniowych.

Bardzo istotna sprawą jest to że często dochodzi do mylenia E-dokumentu z terminem dokumentem cyfrowy. Jest to nie właściwe, ponieważ nie każdy dokument cyfrowy jest e-dokumentem. A dokładnie mówiąc dlatego iż, nazwa dokument cyfrowy w polskim prawie nie występuje. Dokument elektroniczny – sprawdź na czym polega jego istota.

 

One Response to Dokument elektroniczny – e-dokument

  1. Antoni napisał(a):

    Witam serdecznie administrację oraz wszystkich czytelników tego portalu. Artykuł waszego autorstwa dotyczący dokumentów elektronicznych niezwykle mi pomógł. Dzięki zamieszczonym tu przykładom dowiedziałem się jakiego typu pliki zaliczane są do e-dokumentów. Oby dalej wasz serwis kształtował się w tym stylu. Dołączam się do grona waszych stałych czytelników i liczę na równie wnikliwe teksty jak ten tu powyżej. Coraz ciężej jest znaleźć w internecie coś co zdołało by rzeczywiście pomóc w wybranej dziedzinie informatyki. Zazwyczaj jest przytoczona teoria i nic po za tym. W przypadku waszych teksów widać, iż do tematów przykładacie większą uwagę. Czekam zatem na kolejne wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *