Dokument elektroniczny – e-dokument

dokument_elektronicznyWedług prawa obowiązującego na terenie rzeczpospolitej polskiej, jest to zbiór danych uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej, zapisany na informatycznym nośniku danych.

 

Ustawy z dnia 17 luty 2005 rok – o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, informuje nas dokładnie jakie warunki powinien spełniać dokument elektroniczny aby był zgodny z obowiązującym prawem. Czyli powinien być przede wszystkim jakimś zbiorem danych, stanowić odrębną całość znaczeniową, mieć określoną wewnętrzną strukturę i ma być zapisanym na jakimkolwiek nośniku do przenoszenia informatycznych danych.

Warto może przypomnieć czym dokładnie według polskich przepisów jest nośnik danych. Według art. 3 pkt 1 ustawy z 17 lutego 2005, jest to urządzenie, na którym można zapisać, przechować i odczytać dane w postaci cyfrowej lub analogowej. Czyli zarówno może to być karta pamięć, pendrive, płyta CD czy nawet kaseta VHS. Co powinno w takim razie znajdować się na informatycznym nośniku danych według ustawy? Wnioskując z przepisu, można powiedzieć iż dokument elektroniczny to informacja, składająca się na plik komputerowy zapisany za pomocą jakiegoś dowolnego oprogramowania komputerowego w którym można edytować np. obraz, dźwięk czy tekst oraz istnieje późniejsza możliwość odczytania go za pomocą dowolnego programu komputerowego.

Do e-dokumentu odnosi się bardzo duża ilość przepisów wydanych przez ustawodawcę. Jednym z takich istotnych rozporządzeń na którą warto zwrócić uwagę, jest ustawa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 października 2006 roku, w sprawie niezbędnych części struktury dokumentów elektronicznych. Ustawa dokładnie określa rodzaje meta danych, jakie ma spełniać elektroniczny dokument, czyli powinien: określać twórcę, typ, relację, identyfikator, odbiorcę, dostęp, tytuł, format oraz datę. Rozporządzenie również informuje nas co do przesyłu formatu dokumentu elektronicznego.  E-dokumenty trzeba przesyłać w formacie „XML” (ang. Extensible Markup Language), ponieważ jest to format pliku, który daje możliwość zdefiniowania języków znaczeniowych.

Bardzo istotna sprawą jest to że często dochodzi do mylenia E-dokumentu z terminem dokumentem cyfrowy. Jest to nie właściwe, ponieważ nie każdy dokument cyfrowy jest e-dokumentem. A dokładnie mówiąc dlatego iż, nazwa dokument cyfrowy w polskim prawie nie występuje. Dokument elektroniczny – sprawdź na czym polega jego istota.

 

One Response to Dokument elektroniczny – e-dokument

  1. Antoni pisze:

    Witam serdecznie administrację oraz wszystkich czytelników tego portalu. Artykuł waszego autorstwa dotyczący dokumentów elektronicznych niezwykle mi pomógł. Dzięki zamieszczonym tu przykładom dowiedziałem się jakiego typu pliki zaliczane są do e-dokumentów. Oby dalej wasz serwis kształtował się w tym stylu. Dołączam się do grona waszych stałych czytelników i liczę na równie wnikliwe teksty jak ten tu powyżej. Coraz ciężej jest znaleźć w internecie coś co zdołało by rzeczywiście pomóc w wybranej dziedzinie informatyki. Zazwyczaj jest przytoczona teoria i nic po za tym. W przypadku waszych teksów widać, iż do tematów przykładacie większą uwagę. Czekam zatem na kolejne wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>